Club Quarters Hotel in Washington DC

3 stjärnor
8,2
Utomordentligt
baserat på 6680 omdömen
6 680 recensioner
fre 18/9
-
lör 19/9
2 gäster, 1 rum
Översikt
Priser
Faciliteter
Omdömen
Plats
Bäst att boka
Tips och vanliga frågor
Närliggande boenden

Översikt

Club Quarters Hotel i Washington DC är ett privatägt hotell med utsikt över Farragut-torget. Hotellet ligger bara 1 650 meter från Vita huset och ett par kilometer från Lafayette Square. Boendet ligger nära många av Washington DC:s professionella och juridiska kontor, och erbjuder en plats för affärsresenärer och nöjen.

Club Quarters Hotel är byggt för att erbjuda de bästa bekvämligheterna och tjänsterna som resenärer vill ha. Många av klubbmedlemmarna är Fortune 100-företag samt framstående teknikföretag och globala banker. Rummen är byggda för att tillfredsställa affärsresenären med uppmärksam service dygnet runt. Med CQ Hotels-appen kan gästerna checka in och checka ut på mobilen och kan användas för att öppna en gästrumsdörr och hitta roliga saker att göra i området.

Varje gästrum har yogamattor, motståndsband och skräddarsydda träningsrutiner så att gästerna kan träna privat. Fitnesscentret erbjuder Pelotons med strömningsfria klasser. Det finns också gratis kylt vatten på H20 To Go vattenstationer på varje våning på hotellet.

Rummen är nyrenoverade och erbjuder snabb 1 GB WiFi för enkel tillgång till arbete och projekt. En platt-TV finns med direktuppspelning, tillsammans med ett Keurig-bryggeri med gratis te och kaffe. Till och med standardrummet har en bekväm queen size-säng och fåtölj, samt ett Parsons-däck, bord, arbetsbelysning och ergonomisk stol. Varje svit har också en separat sittgrupp och ett pentry för din bekvämlighet.

8,2
Utomordentligt
6680 recensioner

De senaste erbjudandena för Club Quarters Hotel in Washington DC

fre 18/9
-
lör 19/9
Erbjudanden från
843 kr
Billigaste Pris per natt
Jämför priser på Dubbelrum, Deluxe-rum och 38 andra erbjudanden från Club Quarters Hotel in Washington DC.
Dubbelrum, 1 queen size-säng
843 kr
per natt med avgifter
Deluxe-rum, okänd sängtyp
851 kr
per natt med avgifter
Deluxe-rum, okänd sängtyp
959 kr
per natt med avgifter
Standardrum, 1 king size-säng
1 161 kr
per natt med avgifter
Standardrum, okänd sängtyp
970 kr
per natt med avgifter
Deluxe-rum, okänd sängtyp
1 405 kr
per natt med avgifter
Deluxe-rum, okänd sängtyp
1 022 kr
per natt med avgifter
Standardrum, okänd sängtyp
1 225 kr
per natt med avgifter
Standardrum, okänd sängtyp
1 146 kr
per natt med avgifter
Dubbelrum, 1 enkelsäng
1 153 kr
per natt med avgifter
Standardrum, okänd sängtyp
1 194 kr
per natt med avgifter
Dubbelrum, okänd sängtyp
1 820 kr
per natt med avgifter
Deluxe-rum, okänd sängtyp
1 298 kr
per natt med avgifter
Standardrum, okänd sängtyp
1 718 kr
per natt med avgifter
Dubbelrum, 1 enkelsäng
1 562 kr
per natt med avgifter
Deluxe-rum, okänd sängtyp
1 631 kr
per natt med avgifter
Standardrum, 2 enkelsängar
1 750 kr
per natt med avgifter
Standardrum, 1 king size-säng
1 740 kr
per natt med avgifter
Dubbelrum, okänd sängtyp
1 775 kr
per natt med avgifter
Standardrum, okänd sängtyp
1 928 kr
per natt med avgifter
Queensize-rum, 1 queen size-säng
1 850 kr
per natt med avgifter
Kingsize-rum, 1 king size-säng
2 820 kr
per natt med avgifter
Standardrum, okänd sängtyp
1 943 kr
per natt med avgifter
Dubbelrum, okänd sängtyp
2 071 kr
per natt med avgifter
Standardrum, okänd sängtyp
3 343 kr
per natt med avgifter
Hur påverkar betalningar till oss rankningen och hur rangordnar vi resultaten?
Ta reda på mer
*Summan inkluderar uppskattade lokala skatter & avgifter som betalas vid utcheckningen.

Bekvämligheter på Club Quarters Hotel in Washington DC

  • Träningslokal
  • Restaurang
  • Bar/lounge
  • Rumservice
  • Gratis WiFi
  • Te/kaffebryggare
  • Kaffemaskin
  • Affärscentrum
  • Wifi tillgängligt i alla områden
  • Flat-screen TV

Recensioner av Club Quarters Hotel in Washington DC

8,2
Utomordentligt
6680 verifierade omdömen
Fantastiskt
2983
Utomordentligt
1493
Bra
1038
Okej
393
Till belåtenhet
317
Mediokert
158
Dåligt
307
Sortera efter:Senaste

Visa omdömen som nämner

Filter

Alla filter

Filter

Betyg
Typ av resenär
Årstid

Leverantörsomdömen

Alla omdömen

8.0
Utomordentligt
Anonym, juni 2021
Fördelar (+) Bra svar till personalen, enkel åtkomst på grund av textrad
Nackdelar (-) Det fanns tydliga detaljer om vilka funktioner som fanns och inte fanns tillgängliga på grund av Covid.
8.0
Utomordentligt
Craig, aug. 2019
Fördelar (+) Läget är utmärkt
Nackdelar (-) Jag betalade 15dollar extra (en "rabatt") för en "Jr. Suite" med endast en Queensize-säng som verkade lika stor eller mindre än ett standardrum.
6.2
Okej
Anonym, sep. 2017
Fördelar (+) Rent
Nackdelar (-) Jag betalade över 200 dollar för att ringa hem som var ett internationellt samtal på mindre än 30 minuter. Och ingen hade förklarat avgifterna för att använda telefonen. Jag hade ingen budget för det. Det var dåligt.
10
Fantastiskt
Katelyn, juli 2017
Fördelar (+) Läget är fantastiskt! Jag älskade att kunna hoppa in på tunnelbanan och ta dig till alla turistplatser/museer runt D.C. Det ligger bara en 5-7 minuters promenad till Vita huset från hotellet. Personalen är mycket vänlig och kommer att försöka ta emot allt du behöver. Priset på hotellet var fantastiskt med tanke på läget, bekvämligheterna (gratis pop/snacks i loungen) och atmosfären som hotellet sk...
Läs mer
10
Fantastiskt
Anonym, apr. 2017
Fördelar (+) Läget var bra och likaså frukostmaten personal.
8.2
Utomordentligt
David, feb. 2017
Fördelar (+) Detta är ett utmärkt hotell, enkelt och bekvämt. Rummen är små, men tysta och läget är perfekt. Alldeles intill tunnelbanan och nära Vita huset och The Washington Mall.
Nackdelar (-) Lite litet... men annars jättebra.
6.2
Okej
Jonathan, dec. 2016
Fördelar (+) Läge, bekvämlighet
Nackdelar (-) Rummen är slitna, små och mörka

Läge

839 17th Street Nw, Washington, D.C., DC 20006

I närheten

  • Vita huset0.5 km
  • Watergate Complex1.3 km
  • Vietnam Veterans Memorial1.3 km
  • Washington Monument1.3 km
  • National Museum of African American History and Culture1.3 km
  • Kennedy Center1.5 km
  • National Museum of Natural History1.6 km
  • Lincolnmonumentet1.6 km
  • United States Holocaust Memorial Museum1.7 km
  • Smithsonian Institution1.8 km
  • National Mall1.9 km
  • National Gallery of Art2 km

Policyer

Incheckning/Utcheckning

Incheckning när som helst efter 15:00, utcheckning när som helst före 12:00.

Avbokning/Förskottsbetalning

Regler för avbokning/förskottsbetalningar varierar beroende på rumstyp och leverantör.

Viktig information om Club Quarters Hotel in Washington DC

Lågsäsong

Högsäsong

Genomsnittspris (vardagsnatt)

april
april
2 374 kr
Den billigaste månaden med en genomsnittlig prisminskning på 0%.
Den dyraste månaden med en genomsnittlig prishöjning på 0%.
Genomsnittspris för sön - tors under 2 veckor som gått.

Club Quarters Hotel in Washington DC

Vilken månad är det billigast att bo på Club Quarters Hotel in Washington DC?

Den billigaste månaden att bo på Club Quarters Hotel in Washington DC är december, med ett genomsnittspris på 1 328 kr per natt. Den dyraste månaden är juni, med priser runt 2 820 kr per natt.

Vilken dag är det billigast att boka ett rum på Club Quarters Hotel in Washington DC?

Den billigaste dagen att boka ett rum på Club Quarters Hotel in Washington DC är måndag, med ett genomsnittspris på 1 398 kr per natt. Den dyraste dagen är tisdag, med priser runt 3 528 kr per natt.

Hur långt i förväg bör du boka Club Quarters Hotel in Washington DC?

För att få bästa möjliga pris på Club Quarters Hotel in Washington DC bör du boka ungefär 10 veckor i förväg. Då kan du spara cirka 28 % jämfört med att boka i sista minuten.

Vanliga frågor om att boka rum på Club Quarters Hotel in Washington DC

  • Var ligger Club Quarters Hotel in Washington DC?

    Club Quarters Hotel in Washington DC ligger på 839 17th Street Nw i Downtown, 0,7 km från centrala Washington, D.C.. Vita huset är det landmärke som ligger närmast Club Quarters Hotel in Washington DC.

  • När är incheckningstid och utcheckningstid på Club Quarters Hotel in Washington DC?

    Incheckningstid är 15:00 och utcheckningstid är 12:00 på Club Quarters Hotel in Washington DC.

  • Erbjuder Club Quarters Hotel in Washington DC gratis wifi?

    Club Quarters Hotel in Washington DC erbjuder gratis wifi.

  • Hur långt är det från Club Quarters Hotel in Washington DC till flygplatsen?

    Club Quarters Hotel in Washington DC ligger 5,4 km från Washington, D.C. R Reagan Nat.

  • Hur kan KAYAK hitta så fantastiska hotellerbjudanden för Club Quarters Hotel in Washington DC?

    KAYAK söker på nätet efter alla rumserbjudanden som finns tillgängliga på Club Quarters Hotel in Washington DC i Washington, D.C. och låter dig jämföra dem för att hitta det bästa priset för din vistelse. Många olika resesajter kommer att erbjuda rabatter eller erbjudanden vid olika tidpunkter för rum på Club Quarters Hotel in Washington DC och KAYAK ger dig priser från ett stort utbud av resesidor. Detta innebär att du alltid kan hitta ett bra erbjudande för Club Quarters Hotel in Washington DC.

Närliggande hotell och boenden

4-stjärnigt hotell
AKA White House District8.9 Utmärkt (2 442 omdömen)0,14 kmTräningslokal, Bar/lounge, Gratis WiFi1 974 kr+
3-stjärnigt hotell
Hampton Inn Washington, DC/White House8.5 Utmärkt (1 823 omdömen)0,17 kmInomhuspool, Träningslokal, Gratis WiFi1 622 kr+
3-stjärnigt hotell
Tempo by Hilton Washington DC Downtown
9.2 Utmärkt (71 omdömen)0,2 kmTräningslokal, Restaurang, Bar/lounge1 541 kr+
5-stjärnigt hotell
The Hay - Adams8.8 Utmärkt (288 omdömen)0,26 kmTräningslokal, Restaurang, Bar/lounge4 951 kr+
2-stjärnigt hotell
33% billigareThe Architect7.7 Bra (3 466 omdömen)0,52 kmWifi, Affärscentrum, Flat-screen TV882 kr+
3-stjärnigt hotell
13% billigareWest End Washington DC, Tapestry Collection by Hilton8.2 Utmärkt (1 131 omdömen)0,84 kmTräningslokal, Restaurang, Bar/lounge1 134 kr+
4-stjärnigt hotell
13% billigareWashington Plaza Hotel8.4 Utmärkt (5 985 omdömen)0,86 kmUtomhuspool, Träningslokal, Restaurang1 139 kr+
4-stjärnigt hotell
9% billigareThe Beacon at Embassy Row, WorldHotels Distinctive7.3 Bra (3 296 omdömen)0,66 kmTräningslokal, Gratis WiFi, Te/kaffebryggare1 190 kr+
Double Queen Stay, The Darcy, Stylish Accommodation, Near Lincoln Memorial
10 Utmärkt (1 omdöme)0,82 kmTräningslokal, Kaffemaskin2 336 kr+
King Retreat, The Darcy Washington DC, Near White House
10 Utmärkt (1 omdöme)0,82 kmTräningslokal, Kaffemaskin2 304 kr+
2 Units | History Within Walking Distance | Near White House & Capitol
10 Utmärkt (1 omdöme)0,82 kmTräningslokal, Kaffemaskin4 948 kr+
4-stjärnigt hotell
Roost White House
9.3 Utmärkt (29 omdömen)0,63 kmTräningslokal, Gratis WiFi, Wifi tillgängligt i alla områden2 190 kr+

Bra att veta

Distans till centrum

Närmsta flygplats

Distans till flygplats

0,7 km
Washington, D.C. R Reagan Nat
5,4 km