Internacional Asuncion Dowtown

3 stjärnor
7,2
Bra
baserat på 143 omdömen
143 recensioner
tors 22/10
-
fre 23/10
2 gäster, 1 rum
Översikt
Priser
Faciliteter
Omdömen
Plats
Tips och vanliga frågor
Närliggande boenden

Översikt

A stay at Internacional Asuncion Dowtown places you in the heart of Asunción, within a 10-minute walk of Manzana de la Rivera Cultural Complex and Church of the Incarnation. This family-friendly hotel is 0.5 mi (0.9 km) from Casa de la Independencia Museum and 0.6 mi (0.9 km) from Galería Palma. Make yourself at home in one of the 100 guestrooms featuring minibars and LCD televisions. Complimentary wireless internet access keeps you connected, and cable programming is available for your entertainment. Private bathrooms with shower/tub combinations feature complimentary toiletries and hair dryers. Conveniences include phones, as well as safes and desks. Distances are displayed to the nearest 0.1 mile and kilometer. Manzana de la Rivera Cultural Complex - 0.4 km / 0.3 mi Church of the Incarnation - 0.5 km / 0.3 mi Palacio de López - 0.5 km / 0.3 mi Galería Palma - 0.6 km / 0.3 mi Casa de la Independencia Museum - 0.6 km / 0.4 mi Asuncion Bay - 0.7 km / 0.4 mi Panteon Nacional de los Heroes - 0.7 km / 0.4 mi Municipal Theater - 0.7 km / 0.4 mi Plaza de Armas - 0.7 km / 0.5 mi National Congress - 0.8 km / 0.5 mi Humaita Naval Museum - 0.8 km / 0.5 mi Cabildo - 0.9 km / 0.6 mi Cultural Center of the Republic - 0.9 km / 0.6 mi Metropolitan Cathedral of Our Lady of the Assumption - 1 km / 0.6 mi Playa de La Costanera - 1.1 km / 0.7 mi The preferred airport for Internacional Asuncion Dowtown is Asuncion (ASU-Silvio Pettirossi Intl.) - 19.5 km / 12.1 mi Featured amenities include a business center, express check-in, and express check-out. Event facilities at this hotel consist of conference space and a meeting room. A shuttle from the hotel to the airport is provided for a surcharge (available 24 hours), and free self parking is available onsite. Pamper yourself with onsite massages and body treatments. If you're looking for recreational opportunities, you'll find a 24-hour health club and an outdoor pool. Additional amenities at this hotel include complimentary wireless internet access, concierge services, and an arcade/game room. Enjoy a meal at the restaurant or snacks in the coffee shop/cafe. The hotel also offers room service (during limited hours). Unwind at the end of the day with a drink at the bar/lounge or the poolside bar. A complimentary buffet breakfast is served daily from 6 AM to 10 AM. Airport shuttle fee: PYG 150000 per vehicle The above list may not be comprehensive. Fees and deposits may not include tax and are subject to change. One child 8 years old or younger stays free when occupying the parent or guardian's room, using existing bedding. Only registered guests are allowed in the guestrooms. No pets and no service animals are allowed at this property. A car is required for transportation to and from this property.
7,2
Bra
143 recensioner

De senaste erbjudandena för Internacional Asuncion Dowtown

tors 22/10
-
fre 23/10

Bekvämligheter på Internacional Asuncion Dowtown

  • Restaurang
  • Rumservice
  • Affärscentrum
  • Kabel- eller satellit-TV
  • Flygbuss
  • Mötesrum
  • Internet
  • Wifi
  • Parkering
  • Spa

Recensioner av Internacional Asuncion Dowtown

7,2
Bra
143 verifierade omdömen
Fantastiskt
33
Utomordentligt
25
Bra
34
Okej
16
Till belåtenhet
15
Mediokert
11
Dåligt
9
Sortera efter:Senaste

Filter

Alla filter

Filter

Betyg
Typ av resenär
Årstid

Läge

Ayolas 520, Asuncion 35

I närheten

  • Palacio de los Lopez0.5 km
  • Panteon Nacional de los Heroes0.6 km
  • National Congress0.6 km
  • Plaza de Armas0.6 km
  • Palacio de Gobierno0.6 km
  • Asuncion Cathedral0.8 km
  • Catedral Metropolitana0.8 km
  • Defensores del Chaco Stadium2.2 km
  • Panteón de los Héroes2.3 km
  • Iglesia de la Trinidad2.6 km
  • Universidad Nacional de Asuncion13.6 km

Policyer

Incheckning/Utcheckning

Incheckning när som helst efter 11:00, utcheckning när som helst före 10:00.

Avbokning/Förskottsbetalning

Regler för avbokning/förskottsbetalningar varierar beroende på rumstyp och leverantör.

Vanliga frågor om att boka rum på Internacional Asuncion Dowtown

  • Var ligger Internacional Asuncion Dowtown?

    Internacional Asuncion Dowtown ligger på Ayolas 520, 0,7 km från centrala Asuncion. Palacio de los Lopez är det landmärke som ligger närmast Internacional Asuncion Dowtown.

  • När är incheckningstid och utcheckningstid på Internacional Asuncion Dowtown?

    Incheckningstid är 11:00 och utcheckningstid är 10:00 på Internacional Asuncion Dowtown.

  • Hur långt är det från Internacional Asuncion Dowtown till flygplatsen?

    Internacional Asuncion Dowtown ligger 13 km från Asuncion Silvio Pettirossi. Internacional Asuncion Dowtown ligger 119,1 km från Formosa El Pucu.

  • Hur kan KAYAK hitta så fantastiska hotellerbjudanden för Internacional Asuncion Dowtown?

    KAYAK söker på nätet efter alla rumserbjudanden som finns tillgängliga på Internacional Asuncion Dowtown i Asuncion och låter dig jämföra dem för att hitta det bästa priset för din vistelse. Många olika resesajter kommer att erbjuda rabatter eller erbjudanden vid olika tidpunkter för rum på Internacional Asuncion Dowtown och KAYAK ger dig priser från ett stort utbud av resesidor. Detta innebär att du alltid kan hitta ett bra erbjudande för Internacional Asuncion Dowtown.

Närliggande hotell och boenden

4-stjärnigt hotell
Palmaroga Hotel Asuncion, Tapestry Collection by Hilton
9 Utmärkt (667 omdömen)0,18 kmUtomhuspool, Träningslokal, Bar/lounge1 040 kr+
4-stjärnigt hotell
Granados Park8.8 Utmärkt (875 omdömen)0,24 kmUtomhuspool, Träningslokal, Restaurang820 kr+
3-stjärnigt hotell
Asuncion Palace9.2 Utmärkt (1 013 omdömen)0,25 kmBar/lounge, Rumservice, Gratis WiFi590 kr+
2-stjärnigt hotell
20% billigare
Riviera Puerto Hotel Asuncion
4.4 Okej (9 omdömen)0,56 kmWifi440 kr+
3-stjärnigt hotell
38% billigare
Paranainn Hotel Asuncion
6.9 Bra (51 omdömen)0,96 kmUtomhuspool, Bar/lounge, Gratis WiFi340 kr+
2-stjärnigt hotell
20% billigare
Riviera Puerto Hotel Asuncion
4.4 Okej (9 omdömen)0,56 kmWifi440 kr+
3-stjärnigt hotell
18% billigare
Hotel Presidente Asunción
7.1 Bra (9 omdömen)0,68 kmUtomhuspool, Träningslokal, Restaurang450 kr+
4-stjärnigt hotell
15% billigareNobile Suites Excelsior Asuncion8.6 Utmärkt (2 014 omdömen)0,74 kmUtomhuspool, Träningslokal, Restaurang470 kr+
3-stjärnigt hotell
Asuncion Palace9.2 Utmärkt (1 013 omdömen)0,25 kmBar/lounge, Rumservice, Gratis WiFi590 kr+
4-stjärnigt hotell
Palmaroga Hotel Asuncion, Tapestry Collection by Hilton
9 Utmärkt (667 omdömen)0,18 kmUtomhuspool, Träningslokal, Bar/lounge1 040 kr+
4-stjärnigt hotell
Granados Park8.8 Utmärkt (875 omdömen)0,24 kmUtomhuspool, Träningslokal, Restaurang820 kr+
4-stjärnigt hotell
Hotel Guarani Asunción8.6 Utmärkt (1 011 omdömen)0,62 kmUtomhuspool, Träningslokal, Restaurang750 kr+

Bra att veta

Distans till centrum

Närmsta flygplats

Distans till flygplats

0,7 km
Asuncion Silvio Pettirossi
13,0 km