Hotell i Yamanashi prefektur

KAYAK söker igenom hundratals resesajter på en och samma gång efter hotell i Yamanashi prefektur

Därför väljer resenärer KAYAK

Gratis att användaInga dolda avgifter eller kostnader.

Filtrera dina erbjudandenFiltrera efter gratis avbokning, gratis frukost och mer

Miljontals omdömenKontrollera betyg baserat på miljontals gästomdömen.

Rekommenderas av KAYAK
Bokningsinsikter
Rekommenderas av KAYAK

De senaste hotellerbjudandena i Yamanashi prefektur

MEST POPULÄRAFujikawaguchiko
3 stjärnor från 424 kr
4+ stjärnor från 1 031 kr
Fujiyoshida
3+ stjärnor från 506 kr
Fuefuki
3 stjärnor från 295 kr
4+ stjärnor från 727 kr
Kofu
3 stjärnor från 322 kr
4+ stjärnor från 2 431 kr

Bästa hotellen i Yamanashi prefektur

Här är de bästa priserna för 14-15 mar.
Fuji View Hotel - Fujikawaguchiko - Sovrum
Parking
Gratis Wifi
Aircondition
La Vista Fujikawaguchiko - Fujikawaguchiko - Balkong
Parking
Gratis Wifi
Aircondition
Hotel Noborisaka - Fujikawaguchiko - Byggnad
Parking
Gratis Wifi
Aircondition
Maruei - Fujikawaguchiko - Matsal
Maruei
Fujikawaguchiko, Japan
Parking
Gratis Wifi
Aircondition
Kaneyamaen - Fujikawaguchiko - Vardagsrum
Kaneyamaen
Fujikawaguchiko, Japan
Parking
Gratis Wifi
Aircondition
Kawaguchiko Hotel - Fujikawaguchiko - Vardagsrum
Parking
Gratis Wifi
Aircondition
Royal Hotel Kawaguchiko - Fujikawaguchiko - Byggnad
Parking
Gratis Wifi
Aircondition
Bokningsinsikter

KAYAKs insikter för hotell i Yamanashi prefektur

Upptäck säsongstrender, när det är bäst att boka och andra datadrivna tips för att planera din vistelse i Yamanashi prefektur i lugn och ro.

Vilken månad har de billigaste priserna på hotell i Yamanashi prefektur?

Hotell är billigast i Yamanashi prefektur i februari, med genomsnittliga priser på 623 kr. Som jämförelse är januari den dyraste månaden, med priser på 3 146 kr.

Vilken är den billigaste månaden att boka ett hotell i Yamanashi prefektur?

De lägsta priserna hittas på torsdag, i Yamanashi prefektur, med ett genomsnittligt pris per natt på 1 256 kr. De högsta priserna hittas på måndag, med genomsnittliga priser på 3 146 kr.

Hur mycket kostar ett hotell i Yamanashi prefektur i natt?

Det bästa erbjudandet för ett 3-stjärnigt rum i hotell i Yamanashi prefektur som hittades av KAYAK-användare under de senaste 3 dagarna var 338 kr, medan det lägsta priset för ett 4-stjärnigt rum i hotell var 421 kr. Det billigaste rummet som hittades totalt sett kostade 338 kr.

Hur mycket kostar ett hotell i Yamanashi prefektur i helgen?

Det billigaste rummet i hotell i Yamanashi prefektur för kommande helg hittades på KAYAK de senaste 3 dagarna för 411 kr per natt. För samma datum har 3-stjärniga hotell rum hittats för så lågt som 411 kr per natt och 4-stjärniga hotell rum från 678 kr per natt.

Hur tidigt bör man boka hotell i Yamanashi prefektur?

Boka minst 3 dagar innan din vistelse börjar för att få det bästa priset för ditt hotell i Yamanashi prefektur.

Hur mycket kostar ett hotell i Yamanashi prefektur?

Här är våra mest populära & prisvärda hotell

Bra att veta

Lågsäsong

februari

Högsäsong

juni

Genomsnittspris (vardagsnatt)

1 528 kr

Genomsnittspris (helgnatt)

1 661 kr
Den billigaste månaden med en genomsnittlig prisminskning på 6%.
Den dyraste månaden med en genomsnittlig prishöjning på 1 200%.
Genomsnittspris för sön - tors under 2 veckor som gått.
Genomsnittspris för fre & lör under 2 veckor som gått.

Toppentips för att hitta det perfekta hotellet i Yamanashi prefektur

  • Om du letar efter ett billigt hotell i Yamanashi prefektur kan du överväga att åka dit under lågsäsongen. Du kommer hitta billigare boende i Yamanashi prefektur under februari och april.
  • Priserna för hotellrum beror på en hel del faktorer men du kommer sannolikt hitta de bästa hotellerbjudandena i Yamanashi prefektur om du övernattar en onsdag. Det motsatta gäller för måndag, vilket oftast är den dyraste dagen i veckan.
  • Det billigaste 3-stjärniga hotellrummet i Yamanashi prefektur som hittats på KAYAK de senaste 2 veckorna kostade 1 631 kr, medan det dyraste låg på 3 086 kr.
  • Hur många övernattningar behöver du? KAYAK-användare bokar ofta boende i Yamanashi prefektur för 4 dagar.

Vanliga frågor om att boka ett hotell i Yamanashi prefektur

  • Vilken är den mest populära destinationen i Yamanashi prefektur?

    Baserat på hotellsökningar på KAYAK så är den mest populära destinationen Fujikawaguchiko (40% av alla sökningar till Yamanashi prefektur). De näst mest populära destinationerna är Fujiyoshida (20%) och Fuefuki (20%). Sökningar efter hotell i Kofu (20%) är också populära.

  • Hur mycket kostar ett billigt hotell i Yamanashi prefektur?

    KAYAK användare har hittat dubbelrum i Yamanashi prefektur för så billigt som 149 kr (Fujikawaguchiko) under de 3 senaste dagarna. Det genomsnittliga priset är 1 987 kr.

Var ska man bo i Yamanashi prefektur?

Vår karta hjälper dig hitta det perfekta stället att bo på i Yamanashi prefektur genom att visa exakt var alla hotell ligger i området.