Holiday Inn & Suites Peoria At Grand Prairie By IHG

3 stjärnor
8,4
Utomordentligt
baserat på 154 omdömen
154 recensioner
sön 30/8
-
mån 31/8
2 gäster, 1 rum
Erbjudanden från
1 415 kr
/Billigaste Pris per natt
Rumstyp
Leverantör
Per natt totalt
Queensize-rum, 2 queen size-sängar
1 415 kr
Standardrum, okänd sängtyp
1 431 kr
Queensize-rum, 2 queen size-sängar
1 524 kr
Översikt
Priser
Faciliteter
Omdömen
Plats
Tips och vanliga frågor
Närliggande boenden

Översikt

Rökfria Holiday Inn & Suites Peoria At Grand Prairie by IHG är ett hotell som har en inomhuspool, en restaurang och ett fitnesscenter. Dessutom erbjuds gratis wi-fi i allmänna utrymmen, avgiftsfri parkering och gratis flygtransfer tur/retur. Här erbjuds dessutom bland annat en bar/lounge, en snackbar/deli och ett business-center (öppet dygnet runt). Holiday Inn & Suites Peoria At Grand Prairie by IHG erbjuder 113 luftkonditionerade rum med värdeförvaringsskåp och gratis dagstidningar. Platt-tv med satellitpremiumkanaler. På rummet finns mikrovågsugn och kaffe- och tebryggare. Badrummen har badkar/dusch och hårtorkar. Gäster har tillgång till gratis fast internetuppkoppling och wi-fi. Skrivbord och telefon finns. Städning sker dagligen. Detta hotell har bland annat en inomhuspool och fitnesscenter.
8,4
Utomordentligt
154 recensioner

De senaste erbjudandena för Holiday Inn & Suites Peoria At Grand Prairie By IHG

sön 30/8
-
mån 31/8
Queensize-rum, 2 queen size-sängar
Kingsize-rum, okänd sängtyp
Standardrum, okänd sängtyp
Kingsize-rum, 1 king size-säng
Queensize-rum, 2 queen size-sängar
Standardrum, 2 queen size-sängar
Standardrum, 2 queen size-sängar
Kingsize-rum, 1 king size-säng
Kingsize-rum, 1 king size-säng
Standardrum, 2 queen size-sängar
Standardrum, 1 king size-säng
Queensize-rum, 2 queen size-sängar
Kingsize-rum, 1 king size-säng
Standardrum, okänd sängtyp
Hur påverkar betalningar till oss rankningen och hur rangordnar vi resultaten?
Ta reda på mer
*Summan inkluderar uppskattade lokala skatter & avgifter som betalas vid utcheckningen.

Bekvämligheter på Holiday Inn & Suites Peoria At Grand Prairie By IHG

  • Inomhuspool
  • Träningslokal
  • Restaurang
  • Bar/lounge
  • Rumservice
  • Gratis WiFi
  • Te/kaffebryggare
  • Kaffemaskin
  • Gratis parkering
  • Gratis flygbuss

Tjänster och bekvämligheter

  • Konferensrum
  • Affärscentrum
  • Kassaskåp
  • Mötesrum
  • Snabbköp på plats
  • Rumservice
  • Expressutcheckning
  • Reception dygnet runt

Restauranger

  • Kafeteria
  • Restaurang
  • Bar/lounge
  • Frukost på rummet
  • Te/kaffebryggare
  • Mat kan levereras till gästboendet
  • Kaffemaskin

Grundläggande bekvämligheter

  • Gratis WiFi
  • Wifi tillgängligt i alla områden
  • Internet
  • Sängkläder
  • Handdukar
  • Värme
  • Luftkonditionering

Tillgänglighet och lämplighet

  • Husdjur får medtagas vid förfrågan. Kostnader kan tillkomma.
  • Lättillgänglig dusch
  • Hiss
  • Tillgänglig parkering
  • Rökning förbjuden

Badrum

  • Dusch
  • Hårfön
  • Toalett
  • Privat badrum

Parkering och transport

  • Transferservice (gratis)
  • Gratis flygbuss
  • Gratis parkering

Media och underhållning

  • Flat-screen TV
  • Kabel- eller satellit-TV
  • TV

Utomhus

  • Terrass/uteplats
  • Strandstolar
  • Eldstad utomhus

Pool

  • Saltvattenpool
  • Uppvärmd pool
  • Inomhuspool

Arbetsyta

  • Fax/kopieringsmöjligheter
  • Skrivbord

Hälsa och säkerhet

  • Daglig städning
  • Förstahjälpenlåda

Tvättstuga

  • Strykjärn och strykbräda

Saker att göra

  • Sällskapsspel/pussel

Allmänt

  • Telefon

Familjevänligt

  • Barnmåltider

Fitness

  • Träningslokal

Recensioner av Holiday Inn & Suites Peoria At Grand Prairie By IHG

8,4
Utomordentligt
154 verifierade omdömen
Fantastiskt
106
Utomordentligt
22
Bra
11
Okej
5
Till belåtenhet
3
Mediokert
1
Dåligt
6
Sortera efter:Senaste

Filter

Alla filter

Filter

Betyg
Typ av resenär
Årstid

Läge

7601 North Orange Prairie Road, Peoria, IL 61615

I närheten

  • Bradley University10.6 km
  • Peoria Zoo11.1 km
  • Pettingill-Morron House11.1 km
  • George L. Luthy Memorial Botanical Garden11.1 km
  • Peoria Mineral Springs11.4 km
  • OSF Saint Francis Medical Center11.5 km
  • Peoria PlayHouse Children's Museum11.5 km
  • Cumberland Presbyterian Church12 km
  • Peoria Civic Center12.2 km
  • Judge Jacob Gale House12.3 km
  • Peace and Harvest12.3 km
  • Grand Army of the Republic Memorial Hall12.3 km

Policyer

Incheckning/Utcheckning

Incheckning när som helst efter 15:00, utcheckning när som helst före 11:00.

Avbokning/Förskottsbetalning

Regler för avbokning/förskottsbetalningar varierar beroende på rumstyp och leverantör.

Holiday Inn & Suites Peoria At Grand Prairie By IHG

Vilken månad är det billigast att bo på Holiday Inn & Suites Peoria At Grand Prairie By IHG?

Den billigaste månaden att bo på Holiday Inn & Suites Peoria At Grand Prairie By IHG är december, med ett genomsnittspris på 1 441 kr per natt. Den dyraste månaden är mars, med priser runt 2 919 kr per natt.

Vilken dag är det billigast att boka ett rum på Holiday Inn & Suites Peoria At Grand Prairie By IHG?

Den billigaste dagen att boka ett rum på Holiday Inn & Suites Peoria At Grand Prairie By IHG är söndag, med ett genomsnittspris på 1 665 kr per natt. Den dyraste dagen är tisdag, med priser runt 3 426 kr per natt.

Vanliga frågor om att boka rum på Holiday Inn & Suites Peoria At Grand Prairie By IHG

  • Var ligger Holiday Inn & Suites Peoria At Grand Prairie By IHG?

    Holiday Inn & Suites Peoria At Grand Prairie By IHG ligger på 7601 North Orange Prairie Road, 12,3 km från centrala Peoria. Bradley University är det landmärke som ligger närmast Holiday Inn & Suites Peoria At Grand Prairie By IHG.

  • När är incheckningstid och utcheckningstid på Holiday Inn & Suites Peoria At Grand Prairie By IHG?

    Incheckningstid är 15:00 och utcheckningstid är 11:00 på Holiday Inn & Suites Peoria At Grand Prairie By IHG.

  • Erbjuder Holiday Inn & Suites Peoria At Grand Prairie By IHG gratis wifi?

    Holiday Inn & Suites Peoria At Grand Prairie By IHG erbjuder gratis wifi.

  • Har Holiday Inn & Suites Peoria At Grand Prairie By IHG gratis parkering?

    Holiday Inn & Suites Peoria At Grand Prairie By IHG erbjuder gratis parkering.

  • Har Holiday Inn & Suites Peoria At Grand Prairie By IHG gratis skyttelservice till flygplatsen?

    Holiday Inn & Suites Peoria At Grand Prairie By IHG erbjuder gratis flygplatstransport.

  • Hur långt är det från Holiday Inn & Suites Peoria At Grand Prairie By IHG till flygplatsen?

    Holiday Inn & Suites Peoria At Grand Prairie By IHG ligger 13,5 km från Greater Peoria. Holiday Inn & Suites Peoria At Grand Prairie By IHG ligger 72,5 km från Bloomington-Normal.

  • Har Holiday Inn & Suites Peoria At Grand Prairie By IHG pool?

    Holiday Inn & Suites Peoria At Grand Prairie By IHG har pool.

  • Hur kan KAYAK hitta så fantastiska hotellerbjudanden för Holiday Inn & Suites Peoria At Grand Prairie By IHG?

    KAYAK söker på nätet efter alla rumserbjudanden som finns tillgängliga på Holiday Inn & Suites Peoria At Grand Prairie By IHG i Peoria och låter dig jämföra dem för att hitta det bästa priset för din vistelse. Många olika resesajter kommer att erbjuda rabatter eller erbjudanden vid olika tidpunkter för rum på Holiday Inn & Suites Peoria At Grand Prairie By IHG och KAYAK ger dig priser från ett stort utbud av resesidor. Detta innebär att du alltid kan hitta ett bra erbjudande för Holiday Inn & Suites Peoria At Grand Prairie By IHG.

Närliggande hotell och boenden

3-stjärnigt hotell
38% billigareCountry Inn & Suites by Radisson, Peoria North IL7.4 Bra (476 omdömen)0,65 kmInomhuspool, Träningslokal, Gratis WiFi749 kr+
2-stjärnigt hotell
10% billigareCandlewood Suites Peoria at Grand Prairie8.7 Utmärkt (88 omdömen)0,76 kmTräningslokal, Gratis WiFi, Te/kaffebryggare1 081 kr+
3-stjärnigt hotell
Hampton Inn & Suites Peoria at Grand Prarie8 Utmärkt (73 omdömen)0,92 kmInomhuspool, Träningslokal, Rumservice1 612 kr+
3-stjärnigt hotell
Wingate by Wyndham Peoria8.4 Utmärkt (230 omdömen)0,96 kmInomhuspool, Träningslokal, Bar/lounge1 469 kr+
3-stjärnigt hotell
38% billigareCountry Inn & Suites by Radisson, Peoria North IL7.4 Bra (476 omdömen)0,65 kmInomhuspool, Träningslokal, Gratis WiFi749 kr+
2-stjärnigt hotell
10% billigareCandlewood Suites Peoria at Grand Prairie8.7 Utmärkt (88 omdömen)0,76 kmTräningslokal, Gratis WiFi, Te/kaffebryggare1 081 kr+
3-stjärnigt hotell
Wingate by Wyndham Peoria8.4 Utmärkt (230 omdömen)0,96 kmInomhuspool, Träningslokal, Bar/lounge1 469 kr+
3-stjärnigt hotell
Hampton Inn & Suites Peoria at Grand Prarie8 Utmärkt (73 omdömen)0,92 kmInomhuspool, Träningslokal, Rumservice1 612 kr+
2-stjärnigt hotell
10% billigareCandlewood Suites Peoria at Grand Prairie8.7 Utmärkt (88 omdömen)0,76 kmTräningslokal, Gratis WiFi, Te/kaffebryggare1 081 kr+
3-stjärnigt hotell
Wingate by Wyndham Peoria8.4 Utmärkt (230 omdömen)0,96 kmInomhuspool, Träningslokal, Bar/lounge1 469 kr+
3-stjärnigt hotell
Hampton Inn & Suites Peoria at Grand Prarie8 Utmärkt (73 omdömen)0,92 kmInomhuspool, Träningslokal, Rumservice1 612 kr+
3-stjärnigt hotell
38% billigareCountry Inn & Suites by Radisson, Peoria North IL7.4 Bra (476 omdömen)0,65 kmInomhuspool, Träningslokal, Gratis WiFi749 kr+

Bra att veta

Valuta för pengarna

Distans till centrum

Närmsta flygplats

Distans till flygplats

7,2
12,3 km
Greater Peoria
13,5 km